MUDr. Karel Lukášek

... lékař léčí, příroda uzdravuje ...

Telomeráza - enzym nesmrtelnosti

Zveřejněno: 07.11.2011 | Rubriky: Různé, Colostrum

 

Článek z denního tisku:

Vrátit mládí možná jde, ukázal pokus na myších

New York - Tým vědců z Harvard Medical School učinil 'omlazovací' pokus na myších. Během dvou měsíců podával zvířatům přípravky, které aktivovaly enzymy, umožňující růst nových buněk.

Klíč k omlazení leží v takzvaných telomerách. To jsou konce chromozómů, které je chrání před poškozením. Lékaři z Harvardu pokusným myším nejprve odebrali enzym, nazývaný telomeráza, který ovlivňuje délku těchto telomerů.

Hlodavci rychle stárli, ale když jim byl dotyčný enzym implantován zpět, telomery se prodloužily a proces stárnutí se zastavil. Oproti předchozímu stavu byli plodní, měli větší kapacitu mozku a zlepšil se stav jejich orgánů.

Dosavadní výsledek výzkumu by mohl znamenat, že dodání těchto enzymů, které zabrání zkrácení telomerů, by mohlo dosud nevídaným způsobem regenerovat organismus. Sami genetici z Harvardu ale zatím nabádají ke střízlivosti, výzkum je stále teprve na počátku.

Lidská buňka obsahuje 23 párů chromozomů, na konci každého jsou tyto telomery. U člověka s přibývajícím věkem se telomery zkracují, což způsobuje postupné "opotřebování" a oslabování organismu až ke smrti.

'V roce 2025 bude na světě zhruba 1,2 miliardy lidí starších šedesáti let,' uvedl k důvodům svého výzkumu šéf týmu Ronald De Pinho.

Podle něj by výsledky dalšího výzkumu mohly pomoci najít způsob, jak prodloužit lidský život a ulevit lidem od mnoha problémů, spojených se stárnutím.

'Původně jsme se domnívali, že dokážeme stárnutí jen zpomalit nebo pozastavit. Teď to vypadá, že proces dokážeme zvrátit a skutečně hovořit o omlazení organismu,' uvedl De Pinho v časopise Nature.

 


(Článek převzat v plném znění z důvodu hrozící pozdější nedostupnosti ze serveru
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=684366)

 

Dodám ještě, že v roce 2009 byla udělena Nobelova cena za fyziologii a medicínu za objev telomerázy a principu ochrany DNA pomocí telomer Elizabeth Blackburnové, Carol Greiderové a Jacku Szostakovi, z čehož je patrno, že výzkum v této oblasti může přinést mnoho pozitivního pro všechny ty, kteří hodlají být dlouho mladí, krásní a pokud možno nesmrtelní.

Jak uvádí MUDr. Marco Prümmer ve své knize 'Colostrum, dar života' (ISBN 978-3-98800113-4-1) (viz. jiný článek), Colostrum je dosud jediným prostředkem výživy, který enzym telomerázu obsahuje (str. 42).

 


 

Nový komentář

Pokud budete přihlášeni, bude tento formulář mnohem jednodušší.

Povinné údaje jsou označeny hvězdičkou (*).

Jméno (nick): *

Pokud zvolíte nick, který si již někdo zaregistroval, budete vyzváni k jeho změně.

Váš e-mail: *

Zadejte pečlivě celou adresu, včetně části za zavináčem. Na tuto adresu vám přijde potvrzovací odkaz.
E-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Vaše PSČ: *                ano, přijímat reakce na svůj příspěvek e-mailem

Zadejte včetně mezery, tedy ve formátu XXX XX, nebo bez mezer.
Potřebné kvůli statistice. PSČ nebude nikde zveřejněno.

Text příspěvku: *

Pro kontrolu, prosím, napište správný výsledek: 8 + 9 = *

Zkontrolujte si znovu vložené údaje a potom můžete