MUDr. Karel Lukášek

... lékař léčí, příroda uzdravuje ...

Kapilární teorie dr. Michaela Peusera

Zveřejněno: 08.10.2012 | Rubrika: Aloe vera

 

Na úvod

Stále dokola se ukazuje, jak důležitý je zdravý stav našich vlásečnic. Protože jen tam, kde může krev vlásečnicemi neomezeně proudit, jsou tkáně a orgány zásobovány životně důležitým kyslíkem.

Aloe vera je jako jediná léčivá rostlina schopna ovlivnit a upravit průměr našich vlásečnic na normální, zdravý stav. Proto má tak obrovský význam pro naše zdraví.

Poznatky o souvislostech mezi zátěží, reakcí vlásečnic a účinky aloe vera se díky novým výzkumům ještě prohloubily. Z výzkumů vyplynulo jednak, že se zátěž vlásečnic všeobecně stále zvyšuje. Bylo ale také zjištěno, že již tak vysoké účinky aloe vera je možné ještě zesílit, a to zejména kombinací s křemíkem a kyselinou gama-linolenovou (GLA).

Náš životní styl a jeho důsledky

Náš životní styl se většinou vyznačuje těmito skutečnostmi:

Přitom všechny tyto jevy vnímáme jako zcela normální. Pro naše tělo ale normální nejsou, protože jeho stavební prvky, geny, pocházejí z doby, kdy ještě nic takového neexistovalo. Proto se naše tělo těmto skutečnostem brání.

Vedle fyzické zátěže je stále více lidí vystavováno stresu, jehož příčinou bývají každodenní starosti - o svou práci, o děti či o budoucnost.

Psychický tlak tedy stále narůstá. Lidově je tento stav označován výrazy 'stoupá mi tlak' nebo taky 'všechno se ve mně svírá'. Za těmito označeními se skrývá jednoduchý mechanismus našeho těla - kapiláry se zužují.

Zúžení kapilár a jeho následky

Kapiláry jsou nejtenčí krevní cévy. Jsou tak tenké, že červené krvinky jimi mohou prostupovat pouze jedna po druhé. V oblasti kapilár a pouze a jen tam jsou kyslík a živiny z krve předávány do tkání a buněk.

Pokud se kapiláry zúží, nemohou již být tkáně a buňky zásobovány krví. Pro zásobování živinami to v prvních chvílích nepředstavuje žádné problémy, protože potravu potřebujeme pouze každých pár hodin. Ale bez kyslíku můžeme přežít pouze několik minut. A zde už vyvstává problém, protože zúžení kapilár vede rychle k nedostatku kyslíku.

Aby buňky mohly přežít, spustí se v této oblasti jiné mechanismy získávání energie - bez potřeby kyslíku. To krátkou dobu funguje, ale jsou přitom ve vyšší míře produkovány kyseliny, což ve výsledku znamená, že nedostatek kyslíku vede k překyselení.

Nedostatek kyslíku a překyselení představují pro organismus enormní zátěž. Naše tělo se tak dostává do začarovaného kruhu, který značnou měrou rozhoduje o nemoci a o zdraví.

Moderní civilizační choroby

Pokud se do tohoto začarovaného kruhu dostanou životně důležité orgány, což se bohužel děje velice často, následkem jsou choroby, které v současné době postihují široký okruh lidí. Protože jejich vznik většinou úzce souvisí s našim stylem života, jsou označovány také jako civilizační choroby. Patří sem:

U většiny těchto chorob se jedná o chronické, tzn. dlouhodobé a těžko léčitelné stavy. Mnohem závažnějším aspektem je ale to, že civilizační choroby jsou na prvním místě v příčinách úmrtí. Přitom onemocnění cév, kam patří i srdeční infarkt a mrtvice, je příčinou téměř poloviny všech úmrtí v Evropě. Další čtvrtina je způsobena rakovinou.

Moderní medicína zde dosáhla svých hranic, zejména proto, že neléčí příčiny, ale příznaky. Pokud ale nenastane změna životního stylu, zúžení cév trvá, příčiny nepominou a příznaky se budou stále znovu objevovat. A tak zůstaneme závislí na lékařích, prášcích a průmyslu. Proti současným civilizačním chorobám se medicína dosud neumí účinně bránit.

Celostní medicína a aloe vera

Stále více lidí si je vědomo těchto souvislostí a proto se zajímá o celostní medicínu. Což znamená, že:

Pokud se podrobně podíváme na začarovaný kruh moderních civilizačních chorob, zcela samozřejmě nám vyplyne, že přirozeným léčebným prostředkem je aloe vera, protože:

Aloe vera má schopnost obnovit zdravý průtok krve kapilárami a je tak vynikajícím prostředkem celostní medicíny.

Znovunastolení normální, zdravé průchodnosti kapilár je nejdůležitějším účinkem aloe vera.

Zlepšený průtok krve poskytuje tělu možnost se samo vyléčit.

Nový výzkum v oblasti kapilár

Jak již bylo uvedeno, aloe vera má velký význam při obnovení správné funkce cév, zejména pak kapilár. Důležitý je i další výzkum týkající se účinků aloe vera v této oblasti. Vedle zužování kapilár existují i další faktory, které mohou způsobit omezení průtoku krve. K těm patří:

Nestabilní krevní cévy

S přibývajícím věkem ztrácejí ztrácejí cévy na stabilitě. To se nepříznivě projevuje především na jemných kapilárách. Jemná stěna těchto tenkých cév ztrácí svou pevnost, ty se poté hroutí a krev již jimi nemůže dobře protékat. Abychom zde mohli pomoci, potřebujeme minerál, který byl akademickou medicínou dlouhou dobu opomíjen - křemík. Křemík je i přes jeho minimální množství v našem těle pro řadu procesů zcela zásadní, to znamená, že je nezbytný pro život. Ukázalo se, že nedostatek křemíku má výrazně negativní vliv na pevnost a elasticitu kostí, tkání a cév.

Viskozita krve

Druhým důležitým aspektem je proudění krve. Pokud jsou cévy pro červené krvinky příliš úzké, mají krvinky sklony k tomu se shlukovat. Krev se tak stává 'viskózní'. Dochází k tomu především tam, kde je i za běžných situací pomalejší průtok - v kapilárách. Jedná se o jakýsi efekt roličky mincí. Červené krvinky se za sebe skládají stejně jako mince v roličce. V této chvíli zde ale vzniká velké riziko, že se krev začne srážet. Tento jev je spouštěcím mechanismem pro srdeční infarkt. Proto velká řada lidí dnes užívá léky na ředění krve. I zde však nabízí příroda skvělý prostředek - kyselinu gama-linolenovou, označovanou zkratkou GLA. Tato kyselina se řadí k omega-3 mastným kyselinám a snižuje viskozitu krve.

Výborným zdrojem GLA je pupalkový olej. Pupalka je v medicíně známá již delší dobu. V metabolismu našich mastných kyselin hraje velice důležitou roli, dalo by se říct, že je pro krev jakýmsi mazivem.

(Dr. Michael Peuser, přední světový odborník nejen v oblasti aloe very, 2008)

Co tedy dělat pro ochranu svých cév

Nejlepší cestou je samozřejmě žít bez shonu a stresů, v souladu s přírodou, více se pohybovat a správně a zdravě jíst. To ale není nic objevného, věřím, že to každý z vás, kteří čtou tenhle článek, přinejmenším tušil :-)

Civilizace a její 'výdobytky' nám nedovolují příliš změnit styl našeho života. Musíme vstávat, když se nám ještě nechce, chodit se stresem do práce, tlačit se v hromadných prostředcích, nakupovat jen takovou kvalitu potravin, která je na trhu, sledovat nepříjemné zprávy a mnoho dalšího. Proto je pro nás velmi důležité kompenzovat tyto rušivé vlivy zvýšenou péčí o své zdraví.

  1. Používejte na pití kvalitní aloe vera gel. V dnešní době se již vyrábí velmi kvalitní gel obohacený extraktem z kopřivy se zvýšeným obsahem křemíku.

  2. Pití je možné doplnit i užíváním doplňků s omega-3 mastnými kyselinami. Kvalitní produkty obsahují velké množství rybího tuku a pupalkového oleje, což jsou ty nejlepší přírodní zdroje nenasycených mastných kyselin.

  3. Můžete si nechat vyšetřit stav překyselení těla. V případě potřeby používejte produkty na snížení překyselení těla a doplnění chybějících minerálů.

V každém případě si ale uvědomte, že vaše cévy se nezmění po týdnu nebo dvou po zahájení navrhované kůry. Počítejte minimálně se třemi měsíci, spíše ale s delší dobou užívání.

V případě, že potřebujete poradit s vhodností užití aloe vera a dalších produktů pro vaši konkrétní situaci, popřípadě potřebujete doporučit konkrétní produkty, napište mi na e-mail.

 


 

Nový komentář

Pokud budete přihlášeni, bude tento formulář mnohem jednodušší.

Povinné údaje jsou označeny hvězdičkou (*).

Jméno (nick): *

Pokud zvolíte nick, který si již někdo zaregistroval, budete vyzváni k jeho změně.

Váš e-mail: *

Zadejte pečlivě celou adresu, včetně části za zavináčem. Na tuto adresu vám přijde potvrzovací odkaz.
E-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Vaše PSČ: *                ano, přijímat reakce na svůj příspěvek e-mailem

Zadejte včetně mezery, tedy ve formátu XXX XX, nebo bez mezer.
Potřebné kvůli statistice. PSČ nebude nikde zveřejněno.

Text příspěvku: *

Pro kontrolu, prosím, napište správný výsledek: 2 + 4 = *

Zkontrolujte si znovu vložené údaje a potom můžete