MUDr. Karel Lukášek

... lékař léčí, příroda uzdravuje ...

Colostrum – to nejlepší od matky přírody

Zveřejněno: 07.09.2011 | Rubrika: Colostrum

 

Colostrum neboli česky mlezivo je tekutý sekret, který se vytváří v mléčných žlázách samic všech savců včetně lidí těsně před porodem a který se v následujícím období postupně změní v mateřské mléko.

Chovatelé dobytka již odpradávna používali přebytečné, zejména kravské, colostrum jako doplněk své stravy, protože znali dobře jeho vysoce pozitivní účinky na organismus.

Kravské colostrum je z hlediska biologického účinku přibližně 100 × silnější než colostrum lidské, ale přitom je mu z více než 99 % podobné.

Colostrum obsahuje ve vysoké koncentraci imunoglobuliny, které mají za úkol ničit viry a bakterie, jež nás ohrožují. Další aktivní složkou jsou imunitní regulátory, spouštějící a harmonizují obranné reakce těla. Přítomné růstové faktory řídí buněčnou a tkáňovou regeneraci a povzbuzují růst svalů. Obsaženy jsou i vitamíny, minerály, stopové prvky a aminokyseliny. Colostrum tedy nabízí silnou imunitní ochranu potřebnou pro náš život.

Při léčbě je vhodné u akutních stavů užívat tekuté colostrum, neboť má velmi rychlý nástup účinku. Vstřebává se již přes sliznice v ústech a krku a dostává se tak na potřebná místa během několika minut. Při prevenci a u chronických obtíží je možno užívat colostrum v kapslové formě. To se musí nejprve dostat do střev, odkud se účinné látky vstřebávají do krve a putují na určená místa. Nástup účinku je tím pomalejší, colostrum se ale nemusí uchovávat v ledničce a spotřebovávat do několika dnů.

Nejvyšší možná koncentrace uvedených složek je samozřejmě přítomna v bovinním (kravském) colostru ihned po otelení (v prvních dvanácti hodinách), s narůstajícím časem se pak výrazně snižuje tak, jak se ono mlezivo postupně mění v mléko. Pokud je tedy colostrum vyrobeno z přebytků z prvních dvanácti hodin po otelení, neobsahuje ani laktózu ani mléčnou bílkovinu, a není tedy potřeba se obávat případné alergické reakce na tyto složky.

Colostrum je vhodné jak pro děti tak dospělé, pro zdravé v rámci prevence nemocí, revitalizace a regenerace i pro nemocné, jako významná podpora léčby.

Oblasti využití colostra:

V odborných časopisech bylo již publikováno přes 5 000 vědeckých článků o colostru. Existuje mnoho lékařských studií na jednotlivé účinky colostra na lidský organismus s výsledky, kterými mnohdy daleko předčí jiné, ať už přirozené nebo uměle vyrobené prostředky.

Obranné látky v colostru mají dle studie 3 × vyšší účinnost než očkování proti chřipce (viz oblíbený odkaz) a jsou též velmi vhodné jako prevence proti chřipce prasečí. Colostrum je v současnosti jediným prostředkem, který nejen zlepšuje, ale mnohdy i dokáže zvrátit průběh Alzheimerovy nebo Parkinsonovy nemoci.

Colostrum tedy přetváří, harmonizuje a formuje náš imunitní systém. Je to zároveň ta nejpřirozenější látka, kterou naše tělo může přijmout.

 


 

Nový komentář

Pokud budete přihlášeni, bude tento formulář mnohem jednodušší.

Povinné údaje jsou označeny hvězdičkou (*).

Jméno (nick): *

Pokud zvolíte nick, který si již někdo zaregistroval, budete vyzváni k jeho změně.

Váš e-mail: *

Zadejte pečlivě celou adresu, včetně části za zavináčem. Na tuto adresu vám přijde potvrzovací odkaz.
E-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Vaše PSČ: *                ano, přijímat reakce na svůj příspěvek e-mailem

Zadejte včetně mezery, tedy ve formátu XXX XX, nebo bez mezer.
Potřebné kvůli statistice. PSČ nebude nikde zveřejněno.

Text příspěvku: *

Pro kontrolu, prosím, napište správný výsledek: 9 + 5 = *

Zkontrolujte si znovu vložené údaje a potom můžete