MUDr. Karel Lukášek

... lékař léčí, příroda uzdravuje ...

Jak na opary

Zveřejněno: 06.07.2013 | Rubriky: Nemoci, Aloe vera

 

Proč jsou opary takový problém?

Opar vyvolává většinou virus herpes simplex typu I (HSV-I). Drobné puchýřky naplněné tekutinou se objevují obvykle na rtu, ale mohou vznikat v podobě vřídků i na sliznici dásní, měkkého i tvrdého patra a tváří. Virus se může dotykem dostat i do očí, nosu a genitálu. Puchýřky později praskají a zasychají ve stroupky; do deseti dnů vesměs mizí.

Problém je v tom, že jakmile jednou virus vnikne do organismu, mohou se bolestivé puchýřky na rtu objevit zcela nečekaně a doslova kdykoli, zejména tehdy, když je imunitní systém oslaben horečkou nebo virovou infekcí, například při nachlazení. Výsev oparů může vyvolat i stres, únava, menstruace nebo třeba jen pobyt na slunci, větru nebo styk s mořskou vodou. Spící virus vyvolávající opary se ukrývá v nervových buňkách, a opary se proto mohou opakovat v intervalech několika týdnů i let.

Možná větším problémem pro léčbu je ale to, že mnoho lidí má tendenci opary hodně podceňovat. (Však jde jenom o jakýsi puchýřek, však on zase zmizí). Opary ale vůbec nejsou jednoduchý problém. Už jenom tím, že nám ukazují, že naše imunita nepracuje tak, jak by měla.

Pokud se chceme oparů zbavit, je potřeba si ujasnit, co to vlastně znamená. Co vlastně chceme řešit? Chceme se jen rychle zbavit puchýřků, které se právě objevily? Chceme posílit tělo jako prevenci vzniku puchýřků? Anebo toužíme napravit imunitu tak, aby opary pokud možno navždy vymizely? V takovém případě bychom ale neměli očekávat nějaké rychlé řešení pomocí mastičky za pár korun z lékárny.

Co (ne)dělat při výskytu puchýřků?

Základní pravidlo - nedotýkejte se puchýřků. Můžete tak přenášet virus na okolí stejně jako společným užíváním ručníků, holicích strojků, sklenic na pití nebo nedej bože líbáním či jinými, mnohdy příjemnými, aktivitami :-). Vyvarujte se stresu, který je pokládán za jeden z vyvolávajících faktorů oparu. Nejezte čokoládu, želatinu, ořechy a celozrnné obilniny. Obsahují velké množství argininu, který je některými lékaři rovněž pokládán za možný vyvolávající faktor.

S čím je dobrá zkušenost?

Aktivitu viru potlačují antioxidanty, látky posilující imunitu a také prostředky pomáhající hojení kůže. Vitamín C a flavonoidy jsou velmi účinné antioxidanty. Podporují imunitní buňky v boji proti infekci. Podle klinických studií pomáhá hojivému procesu také zinek, pravděpodobně tím, že také zvyšuje imunitu. Příznivý účinek byl zaznamenán u houby Reishi nebo výtažků z aloe vera. Bylinkáři doporučují různé kombinace bylinek (buď užívaných současně nebo postupně), popř. použití propolisu.

Co moc nefunguje?

Pro ošetření existuje velké množství 'zaručených receptů', často označovaných jako 'recept našich prababiček' apod. Pravdou je, že za dob našich prababiček byla imunita na zcela jiné úrovni a tak ani výskyt oparu nebyl tak častý. Většina těch 'starých vyzkoušených receptů' byla vymyšlena celkem nedávno jednotlivými 'zoufalci', kteří se snaží oparů zbavit metodou pokus-omyl. Může se tedy stát, že díky konkrétnímu návodu se vám uleví, opar na nějakou dobu zmizí, ale mnohdy se tak stane pouze dílem náhody. U většiny lidí stejný návod vůbec nezabere.

Bohužel podobnou zkušenost lze učinit i se 'zaručenými' prostředky distribuovanými prostřednictvím lékáren. Někomu možná zaberou, většinou je ale reklama v médiích zcela mimo realitu.

Co tedy doporučuji?

Pokud teď čekáte nějaký konkrétní universální produkt nebo metodu 'pro každého', budete zklamáni. Jednak tohle není reklamní stránka ani stránka internetového obchodu se zdravými produkty, jednak přece jen preferuji osobní přístup ke konkrétnímu případu. Napište mi na e-mail. Popište svůj problém (místo výskytu, v jakém množství, jak často, spouštěcí faktor (pokud víte), může být i fotka (toho oparu samozřejmě :-)), co chcete vlastně léčit (momentální stav / vyřešit problém do budoucna), jak jste se již léčili sami, co pomáhalo a co ne. Připište svůj věk a obec, kde bydlíte).

Na základě zaslaných informací se vám pokusím navrhnout konkrétní léčbu. Počítejte s tím, že bude založena na bázi aloe vera a případně dalších přírodních produktů a že to nebude záležitost na pár dní. Na druhou stranu ale mohu slíbit výrazně pozitivnější výsledky léčby.

 


 

Nový komentář

Pokud budete přihlášeni, bude tento formulář mnohem jednodušší.

Povinné údaje jsou označeny hvězdičkou (*).

Jméno (nick): *

Pokud zvolíte nick, který si již někdo zaregistroval, budete vyzváni k jeho změně.

Váš e-mail: *

Zadejte pečlivě celou adresu, včetně části za zavináčem. Na tuto adresu vám přijde potvrzovací odkaz.
E-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Vaše PSČ: *                ano, přijímat reakce na svůj příspěvek e-mailem

Zadejte včetně mezery, tedy ve formátu XXX XX, nebo bez mezer.
Potřebné kvůli statistice. PSČ nebude nikde zveřejněno.

Text příspěvku: *

Pro kontrolu, prosím, napište správný výsledek: 1 + 1 = *

Zkontrolujte si znovu vložené údaje a potom můžete