MUDr. Karel Lukášek

... lékař léčí, příroda uzdravuje ...

Často kladené otázky okolo aloe

Zveřejněno: 02.06.2012 | Rubrika: Aloe vera

 

Jaký druh aloe je nejvhodnější?

Dnes je rozeznáváno přes 400 druhů této rostliny. Z hlediska obsahu cenných látek a účinků na jedné straně a možnosti pěstování v plantážích na straně druhé se dnes téměř výhradně používá odrůda Aloe vera případně Aloe barbadensis (jde o tentýž druh). Žádný jiný druh se na  trhu v  podstatě nevyskytuje (nějaké výjimky přece jen jsou).

Tato rostlina má nejvyšší účinky na naše zdraví, pokud je pěstována ve svém přirozeném prostředí (Brazílie, Mexiko, Texas, ...). Vypěstovaná doma na okně (venku by nepřežila mrazy) má jen zlomek oněch účinků, o kterých se mluví. Stačí na ošetření úrazu v kuchyni (popálení, říznutí), jak to dělávaly naše babičky. Na řešení problémů s imunitou je ale potřeba skutečně té nejkvalitněji zpracované aloe sklízené v tropech.

Která část rostliny je vlastně léčivá?

Pro aloe jsou charakteristické silné dužnaté listy. Tyto listy rostou i deset let. Pro zpracování jsou vybírány listy staré minimálně tři roky. Ty se odřezávají a zbytek rostliny roste dál.

Listy se skládají ze slupky a gelovitého vnitřku. Slupka obsahuje aloin, což je agresivní látka se silně projímavým účinkem (používá se i v některých lécích). Někteří lidé mohou mít dokonce při potření kůže šťávou ze slupky alergickou reakci. Při použití v potravinářství a v kosmetice se buď slupka odstraňuje nebo se musí později aloin složitě odfiltrovávat.

Teprve uvnitř listu se nachází průhledná kluzká hmota, ze které se získává samotný léčivý gel. V praxi jsem se nesetkal s případem alergie na gel z dužiny, pokud nebyl smíchán se šťávou ze slupky.

Jak se aloe zpracovává?

Po odřezání listů na plantážích je potřeba hned začít se zpracováním. Odřezané listy by se totiž během několika hodin začaly kazit.

Nejprve se listy omyjí (doufám :-).

Pokud se listy používají celé včetně slupky, prostě se pomelou a vznikne jakási řídká 'kaše'. Z ní se potom musí vyfiltrovat aloin a další antrachinony na koncentraci, kterou povoluje příslušná potravinářská norma. Tím se ale odfiltruje i množství dalších, prospěšných látek.

V případě, že se zpracovává pouze vnitřek listu, musí se odstranit nejprve slupka. Tato činnost se provádí buď ručně nebo častěji strojně. Ruční odstranění je vhodnější, ale také dražší, proto se většinou nepoužívá. Vnitřní gelovitá hmota, která zbude, se potom buď mele nebo lisuje. Nejšetrnější postup je opět lisování za studena, při němž dochází k úbytku důležitých vlastností jen minimálně.

Po získání gelu (kterýmkoliv způsobem) se přidávají stabilizační látky.

Proč jsou v aloe nápojích konzervanty?

Gel z aloe je 'živý'. Obsahuje mnoho enzymů a dalších látek, které začnou být okamžitě po odříznutí listu aktivní a gel ve své podstatě rozkládají. Je to stejný princip jaký pozorujeme například u syrového mléka (rychle se při běžné teplotě kazí) nebo u jablka, když do něj kousneme (začne hnědnout).

Konzervanty jsou tedy potřeba pro zamezení těchto procesů. Pokud některý výrobce prohlašuje, že je jeho nápoj bez konzervantů, buď lže nebo jeho výrobek téměř žádné aloe neobsahuje nebo je upravené jinak (například převařením - podobně jako pasterování u mléka), nicméně tím jsou zároveň zničeny ty nejdůležitější látky pro zdraví.

Konzervantů se není třeba obávat. V aloe gelech je jich skutečně minimum, navíc jejich případný negativní vliv na naše zdraví (diskutabilní) je více než vyvážen detoxikační schopností aloe gelu.

V jakém množství a jak dlouho může být Aloe Vera Gel užíván?

Správně vyrobený aloe vera gel je možné užívat bez jakéhokoliv omezení, tedy v libovolném množství po libovolně dlouhou dobu. Běžně doporučujeme, aby každý použil denně pro prevenci tolik mililitrů aloe, kolik kilogramů váží. Tohle doporučení samozřejmě platí pro množství skutečného gelu, ne různých prodávaných naředěných šťáv a drinků.

V případě podpory léčby nějakého onemocnění je vhodné poradit se s lékařem. Počítejte ale s tím, že někteří lékaři nejsou nakloněni používání potravinových doplňků, popřípadě mají špatnou zkušenost se spoustou nekvalitních produktů na trhu, a tak vám preventivně užívání aloe budou rozmlouvat. Někteří kolegové dokonce bezdůvodně užívání aloe zakazují.

Je potřeba při užívání aloe brát nějaké jiné léky?

Aloe vera gel chápeme (pouze) jako 'zdravou potravinu', která podporuje klasickou léčbu. Rozhodně nevysazujte předepsané léky. V případě zlepšení zdravotního stavu vám lékař sám (při kontrole) změní dávkování léku, zamění jej za jiný nebo třeba i vysadí úplně.

Bere se aloe vera gel před jídlem, po jídle nebo během něj?

Nejúčinější je aloe vera gel, když je užíván do prázdného žaludku. Postačí ale aby 30 minut před pitím a 30 minut po něm jsme nekonzumovali žádné jídlo ani horké tekutiny. Vhodné je denní dávku rozdělit na tři části (ranní, polední a večerní).

Je nápoj vhodný pro děti?

Ano, doporučuji však podávat dětem až od 3 let.

Je aloe vera gel vhodný pro těhotné a kojící ženy?

Těhotné a kojící ženy by neměly aloe vera gel užívat, případně by měly užívání konzultovat s příslušným lékařem. Pokud je gel kvalitně zpracován, nenastane žádná komplikace, spíše naopak. Některé nápoje ale mohou obsahovat více aloinu, a ten by mohl vyvolávat křeče, průjmy a stahy hladkého svalstva.

Mohou aloe vera gel užívat lidé s transplantovanými orgány?

Lidé s transplantovanými orgány užívat aloe vera gel nemohou. Minimálně po dobu, po kterou užívají léky na snížení imunity. Aloe vera gel by zde působil výrazně proti těmto lékům a mohlo by dojít k odmítnutí transplantovaného orgánu. Ale i v době, kdy již nejsou léky na potlačení imunity užívány, je třeba konzultovat užívání aloe vera gelu s lékařem.

Mohou aloe vera gel užívat lidé s implantáty?

Ano, zde by neměl nastat žádný problém (až na možný zbytečný zákaz užívání od špatně poučeného lékaře). Implantát je něco zcela jiného než transplantovaný orgán a nehrozí u něj nějaké odmítnutí organismu.

Je možné užívat aloe vera gel při různých onemocněních?

Vzhledem k tomu, že každý konkrétní případ je zcela individuální, je vždy lepší poradit se s ošetřujícím lékařem. Obecně však platí, že aloe vera gel lze užívat v situacích, kdy je žádoucí posílit aktivitu imunitního systému a povzbudit látkovou výměnu. Konkrétní problém však nejlépe posoudí odborník.

 


 

Nový komentář

Pokud budete přihlášeni, bude tento formulář mnohem jednodušší.

Povinné údaje jsou označeny hvězdičkou (*).

Jméno (nick): *

Pokud zvolíte nick, který si již někdo zaregistroval, budete vyzváni k jeho změně.

Váš e-mail: *

Zadejte pečlivě celou adresu, včetně části za zavináčem. Na tuto adresu vám přijde potvrzovací odkaz.
E-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Vaše PSČ: *                ano, přijímat reakce na svůj příspěvek e-mailem

Zadejte včetně mezery, tedy ve formátu XXX XX, nebo bez mezer.
Potřebné kvůli statistice. PSČ nebude nikde zveřejněno.

Text příspěvku: *

Pro kontrolu, prosím, napište správný výsledek: 4 + 6 = *

Zkontrolujte si znovu vložené údaje a potom můžete