MUDr. Karel Lukášek

... lékař léčí, příroda uzdravuje ...

Doporučená denní dávka (DDD, GDA, RDI, ...)

Zveřejněno: 04.09.2013 | Rubriky: Stavební kameny života, Různé

 

Doporučená denní dávka vyjadřuje potřebný denní příjem živin, který je považovaný za dostatečný na to, aby pokryl potřebu většiny zdravých jedinců (97 až 98 %, obě pohlaví) v každé věkové skupině. Jde například o množství (vitamínu), které je nutné k udržení jeho správné hladiny v krvi u testované zdravé osoby. Tyto hodnoty se mohou v jednotlivých zemích (a to i v rámci EU) od sebe lišit.

Je potřeba si uvědomit, že tato čísla nejsou hodnotami doporučovanými pro optimální výživu. Spíše bychom mohli říct, že DDD určuje dlouhodobý minimální nezbytný příjem. O optimálním příjmu vitamínů a minerálů se stále diskutuje. Určité směrnice pro optimální dávky byly již vypracovány, ale nebyly dosud všeobecně přijaty.

V ČR stanovuje doporučené denní dávky Vyhláška Ministerstva zdravotnictví číslo 450/2004Sb. Podle ní jsou stanovena jako DDD u vitamínů, minerálů a stopových prvků tato množství:

Vitamín nebo minerální látkaDDD
Vitamín A (retinol)800 µg
Vitamín B1 (thiamin)1,1 mg
Vitamín B2 (G) (riboflavin)1,4 mg
Vitamín B3 (PP) (niacin)16 mg
Vitamín B5 (kys. pantothenová)6 mg
Vitamín B6 (pyridoxin)1,4 mg
Vitamín B9 (kys. listová)200 µg
Vitamín B12 (kobalamin)2,5 µg
Vitamín C80 mg
Vitamín D5 µg
Vitamín E12 mg
Vitamín H (B7) (biotin)50 µg
Vitamín K75 µg
Draslík2000 mg
Fosfor700 mg
Fluoridy3,5 mg
Hořčík375 mg
Chloridy800 mg
Chróm40 µg
Jód150 µg
Mangan2 mg
Měď1 mg
Molybden50 µg
Selen55 µg
Vápník800 mg
Zinek10 mg
Železo14 mg

Tabulka obsahuje úplný výčet všech mikronutrientů, u nichž je v ČR určena doporučená denní dávka. Pokud tedy v tabulce nějaký prvek postrádáte, není u něj DDD stanovena.

 


Přehled komentářů

[1] | Hanyou (A) | vloženo 06.02.2014 v 08:57 | Reagovat

Můžu se zeptat? Píšete dávky vitamínů a měly by to být opravdové vitamíny. Kolik procent vitamínů je opravdu např. v Celaskonu? Zdá se mi, že lékaři "vitamíny" zahlcují těžkou chemií.

 

[2] | lukasek | web | vloženo 06.02.2014 v 11:43 | Reagovat

Reakce na komentář [1]:

Množství, které uvádím v článku, je vyhláškou stanovené doporučené denní množství. Toto množství je možné samozřejmě překračovat. Doporučená dávka je v podstatě takové množství, které by mělo stačit k běžnému životu zdravého člověka, aby se neztenčovaly jeho tělesné zásoby. Čili mohli bychom říct, že z dlouhodobého pohledu jde vlastně o jakousi minimální průměrnou dávku příslušných látek.

Pozor! Zatímco třeba křivost banánů se EU snaží regulovat :-), doporučenou denní dávku si každý stát (zatím) stanovuje svobodně, proto je potřeba sledovat DDD na potravinách vždy na českém překladu.

Já vím, vaše otázka ale byla jiná.

Mnohé vitamíny jsou ve své podstatě jednoduché chemické látky. Například vámi zmiňovaný vitamín C je vlastně kyselina L-askorbová. U ní je vcelku jedno, zda bude získána z přírodních zdrojů, tedy z šípků, citrónů nebo jiných rostlin, nebo jestli ji někdo syntetizuje uměle. Důležitější je spíše, na jaký nosič a jak je vázána, protože v závislosti na tom, se dokáže v těle uvolnit a vstřebat. Obecně lze říct, že přírodní zdroje mají větší výtěžnost vitamínů než je tomu u umělých preparátů. Tím ale nechci tvrdit, že máme zavrhnout tabletky a vrhnout se na ovoce. Ne každá tabletka je vyrobena chemicky a ne každé ovoce nějaké vitamíny obsahuje (k vytvoření vitamínů musí ovoce většinou dozrát přirozenou cestou, což se třeba ovoci v hypermarketech nikdy nepodaří).

Kolik procent vitamínu je vlastně v Celaskonu? Tuto informaci byste měl(a) objevit na obalu (většinou množství v mg v jedné tabletce). Je potřeba počítat i s tím, že pokud nejde o tabletky s prodlouženou dobou uvolňování, tak se vitamín uvolní a zdrží se v těle jen asi dvacet minut. Potom, pokud nebyl vstřebán, je z těla vyloučen. Je proto potřeba rozdělit si denní dávku do co nejmenších dávek a užívat tabletky průběžně.

 

 

Nový komentář

Pokud budete přihlášeni, bude tento formulář mnohem jednodušší.

Povinné údaje jsou označeny hvězdičkou (*).

Jméno (nick): *

Pokud zvolíte nick, který si již někdo zaregistroval, budete vyzváni k jeho změně.

Váš e-mail: *

Zadejte pečlivě celou adresu, včetně části za zavináčem. Na tuto adresu vám přijde potvrzovací odkaz.
E-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Vaše PSČ: *                ano, přijímat reakce na svůj příspěvek e-mailem

Zadejte včetně mezery, tedy ve formátu XXX XX, nebo bez mezer.
Potřebné kvůli statistice. PSČ nebude nikde zveřejněno.

Text příspěvku: *

Pro kontrolu, prosím, napište správný výsledek: 5 + 7 = *

Zkontrolujte si znovu vložené údaje a potom můžete