MUDr. Karel Lukášek

... lékař léčí, příroda uzdravuje ...

Esenciální a limitní aminokyseliny

Zveřejněno: 14.02.2015 | Rubrika: Stavební kameny života

 

Esenciální aminokyseliny

V pradávných dobách dokázali živočichové syntetizovat pro svůj růst všechny druhy potřebných aminokyselin. Protože ale „výroba“ některých z nich je velmi energeticky náročná a navíc byly tyto druhy zastoupeny v dostatečném množství ve stravě (rostlinné), ztratili jsme postupně schopnost jejich syntézy. Jsme tedy závislí plně na přísunu zvenčí.

Aminokyseliny, které jsou pro živočichy esenciální, dokážou syntetizovat rostliny a bakterie. Ty jsou pak zdrojem těchto aminokyselin pro všechny ostatní organismy.

Esenciálními se jeví tyto aminokyseliny:
arginin, histidin, leucin, isoleucin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofanvalin.

Přitom arginin a histidin jsou tzv. semiesenciální aminokyseliny. Tělo si je sice dokáže syntetizovat, ale tato syntéza není dostatečná pro podporu růstu. Pro dospělé tedy již esenciální nejsou.

Jiné aminokyseliny mohou vznikat přeměnou z dalších aminokyselin (například methionin může být syntetizován z homocysteinu a naopak.

Aminokyseliny se v organismu neskladují. Buď jsou hned zabudovány do vytvářených proteinů nebo jsou deaminovány a dusík v nich obsažený je vyloučen jako močovina. Proto nelze konzumovat potraviny bohaté na esenciální aminokyseliny „do zásoby“, příjem musí být pokud možno stálý.

Limitní aminokyselina

Protože se aminokyseliny v těle neskladují „pro pozdější využití“, je jasné, že při zabudovávání do proteinů vždy záleží na tom, které aminokyseliny je v té chvíli nejméně. Jakmile totiž „dojde“, není možné v syntéze proteinů pokračovat a ostatní aminokyseliny jsou vyloučeny z těla ven, a to i v případě, že je celkové množství aminokyselin nedostatečné.

Záleží tedy na tom, jaké druhy aminokyselin v potravě přijímáme. Jen jejich součtový objem nemusí být směrodatný. Obecně platí, že v pšenici a rýži je limitní lysin, proto je vhodné kombinovat je s luštěninami, kde je limitní methionin.

 


 

Nový komentář

Pokud budete přihlášeni, bude tento formulář mnohem jednodušší.

Povinné údaje jsou označeny hvězdičkou (*).

Jméno (nick): *

Pokud zvolíte nick, který si již někdo zaregistroval, budete vyzváni k jeho změně.

Váš e-mail: *

Zadejte pečlivě celou adresu, včetně části za zavináčem. Na tuto adresu vám přijde potvrzovací odkaz.
E-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Vaše PSČ: *                ano, přijímat reakce na svůj příspěvek e-mailem

Zadejte včetně mezery, tedy ve formátu XXX XX, nebo bez mezer.
Potřebné kvůli statistice. PSČ nebude nikde zveřejněno.

Text příspěvku: *

Pro kontrolu, prosím, napište správný výsledek: 4 + 7 = *

Zkontrolujte si znovu vložené údaje a potom můžete